Ексклузивности, актуелности и медиум од доверба!
Отворена Категорија

Свет

По Русија и Кина, следната вакцина против корона доаѓа од Куба

Следната недела ќе почнат клиничките испитувања за потенцијалната кубанска вакцина против Ковид-19, а резултатите од тие тестови ќе бидат достапни во февруари следната година. Според Си-Ен-Ен, вакцината наречена „Суверенитет 01“ ќе биде…

Вухан ја надмина пандемијата: Масовни забави го слават крајот на карантинот

Осум месеци по почетокот на здравствената криза што го фрли светот на колена, кинескиот град Вухан ужива во речиси целосна нормалност, со максимално олабавени безбедносни мерки. По појавата на пандемијата, градот во текот на 76 дена беше…

Америка, Европа и СЗО во транс: Русија започна со производството на вакцина против Ковид-19

Откако објави дека развила вакцина против „Ковид-19“, која исто така е објавена како прва вакцина во светот против новиот коронавирус, Русија сега започна со производство на оваа вакцина, се наведува во извештај кој се повикува на…

Русите објавија видео: Погледнете како руската вакцина го ништи коронавирусот

Откако Русите објавија дека ја имаат вакцината против коронавирус, избија многу дебати и критики за тоа дали истата е безбедна и ефикасна. Додека сѐ уште има полемики каква е вакцината и дали е делотворна, русите направија видео симулација…

Руската конкуренција ги забрза вакцините во светот: Патентирана прва вакцина против Ковид-19 во Кина

Кинеската компанија специјализирана за вакцини „Кансино бајолоџикс“ ја патентираше првата потенцијална вакцина против Ковид-19 наречена „Ad5-nCOV“, јавуваат државните медиуми, повикувајќи се на документи за заштита на интелектуалната…

СЗО: Потребни се сто милијарди долари за да се победи корона пандемијата!

Светот треба да потроши најмалку 100 милијарди долари за нови „алатки“ за решавање на пандемијата на вирусот корона, изјави генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Габрејесус. Пандемијата Ковид-19 ја чини…

СЗО не признава руска, само американска вакцина: Лекот на русите не е меѓу деветте кои се во…

Светската здравствена организација соопшти дека вакцината одобрена од Русија оваа недела не е меѓу деветте, за кои се смета дека се во напредна фази на тестирање. СЗО и партнерите вклучија девет експериментални вакцини против ковид-19 во…

Вучиќ: Прв ќе ја примам руската вакцина

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека прв ќе ја прими вакцината за која српските стручњаци ќе му кажат дека е добра и дека може да помогне во превенција на болеста Ковид-19. Само, тоа мора нашите стручни тимови да ни кажат…

Две дози на руската вакцина ќе чинат десет долари или 500 денари!

Цената на руската вакцина против вирусот корона за меѓународниот пазар првично ќе изнесува околу 10 долари за две дози, изјави претседателот на Управниот одбор на компанијата Р-Фарм, Алексеј Репик. Според нашите проценки, цената ќе биде…

20 држави побараа од Русија да купат една милијарда дози од првата вакцина против корона. Дали ќе…

Вкупно 20 земји од Латинска Америка, преку Блискиот исток, до Азија, побараа од Русија да им ја обезбеди првата вакцина во светот против вирусот корона – Спутник В. Првата вакцина против корона вирусот што беше регистрирана во светот беше…