Ексклузивности, актуелности и медиум од доверба!
Отворена Категорија

Македонија

Македончето повторно на питачки стап: Поскапувањето на струјата доведе до раст на цените и трошоците…

Трошоците на живот во август 2020 година пораснале за 0,5 отсто, додека цените на мало минатиот месец биле зголемени за 0,8 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Главна причина за порастот на трошоците на живот е…

СДС во паника: ВМРО-ДПМНЕ в среда ќе протестира против поскапувањето на струјата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски најави дека неговата партија в среда ќе организира протест против поскапувањето на струјата, на денешната прес-конференција пред партиското седиште. Како што кажа Мицкоски, протестот ќе почне пред…

Запален автобус „се прошета“ по автопатот Миладиновци-Штип, нема повредени и загинати лица

Празен автобус на штипската компанија „Кит-го“ се самозапали на автопатот Миладиновци-Штип кај месноста Крушица. Во автобусот бил само возачот, кој безуспешно се обидел да го изгаси запалениот автобус. Поради тоа што се запалил на удолница,…

Нови 30 дена притвор за браќата Усеини поради страв дека ќе избегаат

Охридскиот советник од редовите на ДУИ, Нефи Усеини и неговиот брат добија нови 30 дена притвор по барање на Обвинителството, поради страв дека тие ќе избегаат. Браќата се гонат за физичкиот напад врз охриѓанецот Спирко Топаловски. Тие…

Двајца тешко повредени во судир на мотор и камион на патот Радовиш-Штип

Две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на магистралниот пат Радовиш-Штип, кај клучка Радовиш, помеѓу мотоцикл и камион. Во незгодата, тешко се повредени возачот на мотоциклот и неговиот сопатник. Тие веднаш…

Снајпери и бомби ја стресоа Македонија: Се апсат терористи во Куманово и во Скопје

Министерството за внатрешни работи во соработка со Агенцијата за национална безбедност и Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција презеде оперативно-тактички мерки и активности што резултираа со…

38 годишен кумановец сакал да силува 76 годишна “секси” баба, заработи притвор

Кумановското обвинителство донесе Наредба за спроведување истражна постапка против кумановец, на возраст од 38 години, поради постоење на основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Силување од член 186 став 1 во врска со член 19 од…

Штипјани ќе го паметат по жичарата: И официјално Бочварски ја отстапи функцијата на градоначалник

Денеска се одржа примопредавање на функцијата градоначалник на Општина Штип, досегашниот градоначалник и нов министер за транспорт и врски, Благој Бочварски ја предаде функцијата на досегашниот претседател на Совет на Општина Штип, Јане…

8 години од убиството на децата кај Смилковско, а случајот „Монструм” сеуште не е решен

Со презентација на сведоци од обвинителство денеска во Кривичниот суд Скопје продолжува судскиот процес за случајот „Монструм”. На последното рочиште исказ даде началник на одделението за увид на место на настан при Министерството за…

Џафери кон Апасиев: „Во многу парламенти има и тепање, па ајде да се испотепаме тука“

Втор ден дебата во Собранието за избор на новата Влада. Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ тропаше на говорница, и употребуваше непристојен вокабулар, а реагираше Талат Џафери кој се обиде да ги смири. Џафери рече дека нема технички можности да ги…