Ексклузивности, актуелности и медиум од доверба!
Отворена Категорија

Локално

Баже ги “благослови” штипјани: Таткото на градот им сврте грб на ветените, а не…

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, заминува засекогаш од животот на штипјани! Контроверзните проекти од типот на жичара, комплексот на затворен базен и аква парк, остануваат на обичен лист хартија и вечен заборав. На…

Дали градежните фирми на новиот Министер за транспорт Бочварски ќе го преземат градежниот пазар во…

Низа cкaндали изминатиов период го тресеа името на новиот Министер за транспорт и врски и актуелен градоначалник на Општина Штип Благој Бочварски. Имено фирми блиски на семејството на градоначалник Благој Бочварски го добиваа најголемиот…

Двајца починати и седум тешко повредени мигранти хоспитализирани во штипската болница

Еден мигрант им подлегнал на повредите во штипската Клиничка болница, додека остантите седум се на болничко лекување во шок соба и на хирургија. Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска информира дека мигрантите од вчерашната…

Во камион откриени 25 мигранти на патот Штип-Свети Николе

Вчера околу 18 часот, на автопатот Штип – Свети Николе, поточно кај селото Кривидол, полициски службеници забележале товарно возило „мерцедес вито“, со пробни регистарски ознаки, по што тоа застанало на автопат, а возачот и совозачот се…

Преку рингишпил до создавање на колективен корона имунитет во Штип

Наместо отворање на градинки и училишта, Штип ќе има вртешка од проект - рингишпил! Веројатно заради минимизирање на стресот и паниката од корона вирусот, штипјани ќе добијат катче за забава наменето за стари и млади. Проектот игра и…

Во сообраќајка на патот Велес-Штип двајца повредени

Две лица се повредени во сообраќајна несреќа на магистралниот пат Велес – Штип, во атар на с.Три чешми. Несреќата се случила помеѓу комбе „фолксваген кеди“ и автомобил „форд ка“. Во незгодата Н.Л. се здобил со тешки телесни повреди, а Д.Б.…

Излекуван штипјанец по вторпат позитивен на коронавирусот

46 годишен штипјанец што бил излекуван од коронавирус повторно е позитивен. Тој сега во моментот се наоѓа на Инфективното одделение во Штип. Според директорот на штипската Клиничка болница, првиот пат вирусот му бил потврден пред повеќе од…

Нови сили и нова надеж за Штип, пратениците ја започнаа својата мисија во новиот парламентарен…

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се верификуваа мандатите на сите 120 пратеници, со што се избра новиот парламентарен состав. Во салата Голема купола на Собранието, со пеење на македонската химна, на…

Препораки до приватниот сектор во Штип, да го искористат годишниот одмор, посебно таму каде има…

На денешниот состанок на Општински штаб за заштита и спасување од Штип, на кој покрај државниот секретар во Министерство за здравство, Владимир Милошев и членот на Комисија за заразни болести, Сузана Маневска присуствуваа и претставници од:…

Неколку лица приведени на ул.„Генерал Михајло Апостолски“ во Штип

На 25.07.2020 во 22.10 часот на ул.„Генерал Михајло Апостолски“ во Штип, полициски службеници од СВР Штип извршиле преглед на патничко возило „форд“, со регистарски ознаки од Македонска Каменица, управувано од Н.С.(24) од Македонска…