Ексклузивности, актуелности и медиум од доверба!

СДС во паника: ВМРО-ДПМНЕ в среда ќе протестира против поскапувањето на струјата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски најави дека неговата партија в среда ќе организира протест против поскапувањето на струјата, на денешната прес-конференција пред партиското седиште. Како што кажа Мицкоски, протестот ќе почне пред…

Нови 30 дена притвор за браќата Усеини поради страв дека ќе избегаат

Охридскиот советник од редовите на ДУИ, Нефи Усеини и неговиот брат добија нови 30 дена притвор по барање на Обвинителството, поради страв дека тие ќе избегаат. Браќата се гонат за физичкиот напад врз охриѓанецот Спирко Топаловски. Тие…

СЗО веќе не знае каде вози: Карантинот е лоша мерка која им штети на сите!?

Еден од шесте специјални пратеници на Светската здравствена организација (СЗО) за коронавирус и Ковид-19 ја пофали Шведска за начинот на кој земјата реагираше на пандемијата и рече дека другите земји треба да угледаат на неа кога станува…

Двајца тешко повредени во судир на мотор и камион на патот Радовиш-Штип

Две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на магистралниот пат Радовиш-Штип, кај клучка Радовиш, помеѓу мотоцикл и камион. Во незгодата, тешко се повредени возачот на мотоциклот и неговиот сопатник. Тие веднаш…

Снајпери и бомби ја стресоа Македонија: Се апсат терористи во Куманово и во Скопје

Министерството за внатрешни работи во соработка со Агенцијата за национална безбедност и Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција презеде оперативно-тактички мерки и активности што резултираа со…

38 годишен кумановец сакал да силува 76 годишна “секси” баба, заработи притвор

Кумановското обвинителство донесе Наредба за спроведување истражна постапка против кумановец, на возраст од 38 години, поради постоење на основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Силување од член 186 став 1 во врска со член 19 од…

Штипјани ќе го паметат по жичарата: И официјално Бочварски ја отстапи функцијата на градоначалник

Денеска се одржа примопредавање на функцијата градоначалник на Општина Штип, досегашниот градоначалник и нов министер за транспорт и врски, Благој Бочварски ја предаде функцијата на досегашниот претседател на Совет на Општина Штип, Јане…

8 години од убиството на децата кај Смилковско, а случајот „Монструм” сеуште не е решен

Со презентација на сведоци од обвинителство денеска во Кривичниот суд Скопје продолжува судскиот процес за случајот „Монструм”. На последното рочиште исказ даде началник на одделението за увид на место на настан при Министерството за…

Џафери кон Апасиев: „Во многу парламенти има и тепање, па ајде да се испотепаме тука“

Втор ден дебата во Собранието за избор на новата Влада. Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ тропаше на говорница, и употребуваше непристојен вокабулар, а реагираше Талат Џафери кој се обиде да ги смири. Џафери рече дека нема технички можности да ги…

Продолжува “циркусот” во Собранието, Македонија денеска добива Влада

Во Собранието на Северна Македонија денеска продолжува собраниската расправа за избор на новата влада, предложена од мандатарот Зоран Заев. Вчера во своето експозе пред пратениците, Заев се осврна на приоритетите на новата влада, со акцент…