Ексклузивности, актуелности и медиум од доверба!

Јорданов: Како што добивме датум за ЕУ, така славиме и за одобрение на брана на Отиња

Како што се ближат Локалните избори, така СДС се повеќе се плетка во сопствената пајажина, обвиена во лаги, манипулации и тежок криминал. Веќе добро ни се познати бедните и лажни прослави за добиен датум и влез во ЕУ, а уште повеќе за…

Јане по стапките на Баже: Наместо жичара, штипски Исар доби депонија!

Штип е град во кој нема премногу анимации за рекреации. Пешачката петка, Суитлакот и тврдината Исар се речиси единствените места за физичка активност во природа, мир и спокој на штипјани. Сепак, ниту ваквите места не се одржуваат и…

Бојан Јовановски итно опериран во градската болница

Првоосомничениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13, вчера бил итно опериран во Клиниката за хируршки болести „Свети Наум Охридски“ (поранешна Градска болница). Тој од притвор во затворот Шутка бил однесен во болница, и потоа…

По короната во штипските конфекции, сега намаленото производство доведе до клуч на фабриките

Асоцијацијата на текстилните работници соопшти дека црното сценарио за оваа гранка кое го прогнозирале претходно, почна да се остварува, бидејќи во Штип веќе една конфекциска фабрика е затворена, а во уште неколку други почнат процесот на…

Лозарите излегуваат на протести: Навечер ќе дежураме, а преку дента ќе има блокади низ Македонија

Загарантиран откуп, реални цени на грозјето и навремено плаќање се само дел од проблемите со кои земјоделците се соочуваат веќе четврта година откако СДСМ е на власт. И покрај многубројните ветувањата дека нивниот проблем ќе се реши, власта…

Ниту еднаш не изусти „Македонија“: Заев говореше за „нашата земја“ и за „татковината“

Сонот на сите претходни генерации за независна и слободна држава се исполни, денеска 29 години од прогласувањето на самостојноста, нашата татковина има најмногу пријатели, истакна претседателот на Владата, Зоран Заев на прославата по повод…

Спортот е на чекор до нормализација: УЕФА ја враќа публиката на трибините

Нов чекор напред кон нормализација на состојбата во европскиот фудбал. УЕФА денеска пресече дека натпреварот од Суперкупот на Европа, кој е закажан за 24 септември во Будимпешта, ќе се игра со навивачи! Целиот финален турнир од ЛШ и ЛЕ…

Македончето повторно на питачки стап: Поскапувањето на струјата доведе до раст на цените и трошоците…

Трошоците на живот во август 2020 година пораснале за 0,5 отсто, додека цените на мало минатиот месец биле зголемени за 0,8 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Главна причина за порастот на трошоците на живот е…

СДС во паника: ВМРО-ДПМНЕ в среда ќе протестира против поскапувањето на струјата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски најави дека неговата партија в среда ќе организира протест против поскапувањето на струјата, на денешната прес-конференција пред партиското седиште. Како што кажа Мицкоски, протестот ќе почне пред…

Нови 30 дена притвор за браќата Усеини поради страв дека ќе избегаат

Охридскиот советник од редовите на ДУИ, Нефи Усеини и неговиот брат добија нови 30 дена притвор по барање на Обвинителството, поради страв дека тие ќе избегаат. Браќата се гонат за физичкиот напад врз охриѓанецот Спирко Топаловски. Тие…