Ексклузивности, актуелности и медиум од доверба!

Спектакл пред почеток на Премиерлига: Денес Арсенал и Ливерпул ќе играат за трофеј

64

Традиционалниот натпревар пред почетокот на секоја сезона во Премиерлигата, се игра денеска, во Комјунити Шилдс битката за трофеј, денес ќе се судрат Арсенал и Ливерпул.

Како освојувачи на Премиер лигата и ФА Купот, победниците секоја година се борат за трофеј плус, како мотив за добар почеток на сезоната.

Ова треба да биде увертира за почеток на Премиерлигата, кој е закажан за 12 септември, двата тима ќе се обидат да влезат во сезоната со победа.

Статистиката вели дека двата тима ќе се борат за својот 16-ти Комјунити Шилдс трофеј во своето клупско постоење.

Избраниците на Клоп и Артета средината на јули одиграа последен пат меѓусебен натпревар, кога „топчиите“ славеа со 2:1, благодарение на головите на Лаказет и Нелсон по пресвртот.

Напиши Одговор

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.